Strażacy apelują – bezpieczeństwo zaczyna się od czujki !
Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy. W związku z tak szokującymi statystykami Państwowa Straż Pożarna cyklicznie uruchamia ogólnopolskie kampanie edukacyjno-informacyjne, na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Przykładem takiej akcji organizowanej w ramach prewencji społecznej i skierowanej do wszystkich użytkowników budynków mieszkalnych, a także innych obiektów jest „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Świadomość społeczeństwa dzięki takim kampaniom wzrasta co dobitnie ukazał ostatni tragiczny w skutkach pożar kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu, gdzie dzięki temu, że jeden z mieszkańców posiadał takową czujkę, pozwoliło to na szybką reakcję i ewakuację mieszkańców już przed przybyciem na miejsce straży pożarnej. W sytuacji kiedy takiego urządzenia nie byłoby w tym budynku, skala tego tragicznego zdarzenia mogłaby być jeszcze większa. Strażacy także korzystając z mediów społecznościowych gorąco zachęcają do udziału w akcji, która zwraca uwagę na to, jak ważne dla bezpieczeństwa jest posiadanie w domu czujki dymu. #DlaŁukaszaIPatryka – takie właśnie imiona mieli strażacy, którzy zginęli w trakcie działań przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu.
Lokalnie Komenda Powiatowa PSP w Golubiu-Dobrzyniu wspólnie ze Starostwem Powiatowym oraz Powiatowym Centrum Zarzadzania Kryzysowego corocznie organizują konkurs, w którym należy odpowiedzieć na pytania związane z zastosowaniem, użytkowaniem czujek oraz sytuacjami w których dzięki tym urządzeniom życie nasze i naszych bliskich jest chronione. Nie inaczej jest w tym roku, nagrodami są czujki, które zostaną rozdysponowane wśród osób, które właściwie odpowiedzą na pytania konkursowe. Do rozlosowania mamy 20 czujek tlenku węgla. Odpowiedzi na pytania konkursowe należy przesłać na adres: Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu, Plac 1000-Lecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń, Biuro podawcze lub dostarczyć do Sekretariatu (pok. S2) i wrzucić do urny konkursowej w terminie do 31.10.2024 r. do godz. 15:30.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej powiatu golubsko-dobrzyńskiego pod adresem: www.golub-dobrzyn.com.pl. Zachęcamy do udziału w konkursie!
Bądźmy świadomi i dbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych, zamontujmy czujkę i sprawmy, aby nasz dom był bezpieczny!