Treść strony: Camino Polaco Półmaraton

W imieniu Organizatorów zachęcamy do udziału w Kujawsko-Pomorskich Dniach św. Jakuba

Kujawsko-Pomorskie Dni Szlaku św. Jakuba

Ośrodek Chopinowski w Szafarni wraz Fundacją Chopin w Ogrodzie Sztuk zapraszają na z Kujawsko-Pomorskie Dni Szlaku św. Jakuba.
Dniem kulminacyjnym będzie niedziela, 23 lipca 2023 roku. Kujawsko-Pomorskie Dni Szlaku św. Jakuba rozpoczną się startem Camino Polaco Półmaratonu. Jego trasa biegnie od Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni do Rynku Nowomiejskiego w Toruniu. Start honorowy biegu odbędzie się w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, meta usytuowana jest obok Sanktuarium św. Jakuba.
W Szafarni na zainteresowanych zawodników przewidziano recital fortepianowy, podczas którego usłyszą najpiękniejsze kompozycje Fryderyka Chopina. Wyjątkowa atmosfera szafarskiego dworu z pewnością ułatwi biegaczom koncentrację przed Półmaratonem. Natomiast przeprowadzona w romantycznym parku rozgrzewka zmobilizuje do osiągniecia, jak najlepszych wyników.
Start właściwy biegu odbędzie się o godzinie 10:15 w miejscowości Brzozówka (Gmina Obrowo), gdzie zawodnicy zostaną przewiezieni autokarami.
W oczekiwaniu na biegaczy Organizatorzy zapraszają na Rozmaitości Jakubowe, które odbędą się na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. W ramach Rozmaitości odbędzie się jarmark z lokalnymi kulinariami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dla miłośników rękodzieła zostaną przygotowane stoiska z wyrobami z wikliny oraz drewnianym rzeźbami.
Stoisko przybliżające tematykę Szlaku św. Jakuba przygotuje Bractwo św. Jakuba. Przygotowany zostanie również widowiskowy pokaz wykonywana tradycyjnej hiszpańskiej paella. Stoiska promocyjne zaprezentują również gminy przez które przebiega kujawsko-pomorski odcinek Szlaku św. Jakuba.
Przed wbiegnięciem pierwszych uczestników Camino Polaco Półmaratonu, o godzinie 11:05 chętne dzieci wezmą udział w specjalnie dedykowanym dla nich biegu. Z myślą o milusińskich przygotowano warsztaty plastyczne oraz rozstawiono dmuchane zabawki.
Obóz rozbiją rycerze z Zakonu Braci Dobrzyńskich, którzy przybliżą historię średniowiecznego pielgrzymowania. Wraz z nimi pojawią się stoiska dawnych, średniowiecznych zawodów takich, jak garncarz, mincerz oraz skórnik. 
Dzięki postawionemu na Rynku Nowomiejskim telebimowi będzie można śledzić zmagania biegaczy na trasie Półmaratonu, aby przy gromkim aplauzie powitać ich na mecie, gdzie otrzymają piękne okolicznościowe medale w kształcie Muszli. Dekoracja zwycięzców biegu odbędzie się o godzinie 12.30. 
O atmosferę na Rynku Nowomiejskim na scenie zadbają zespoły:
- o godzinie 13:00 Trzy Maszty
- o godzinie 15:00 Nova Band
Zapraszamy na Kujawsko-Pomorskie Dni Szlaku św. Jakuba. Do zobaczenia 23 lipca na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. 
________________________________________
Wydarzenie dofinansowane ze środków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. 

  • Plakat Camino Polaco 2023 vs2