Treść strony: 30. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

  • plakat

Niezwykłość muzyki Fryderyka Chopina i jej popularność na całym świecie stały się inspiracją do zorganizowania przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Konkurs odbywa się od 30 lat w Szafarni – miejscu, w którym nastoletni Fryderyk Chopin spędził dwukrotnie niezapomniane wakacje, a które do dziś przyciąga nowe pokolenia pianistów kochających muzykę Chopina. 
Konkurs zrodził się z potrzeby promowania muzyki polskiego kompozytora oraz utrwalenia charakterystycznej dla niego tradycji gry na fortepianie, dlatego stałym punktem repertuaru konkursowego są kompozycje Fryderyka Chopina. Wśród nich pojawiają się także utwory obowiązkowe, w tym Mazurek a-moll op. 17 nr 4, którego powstanie tradycja łączy z  okresem wakacji młodego Fryderyka Chopina w Szafarni. W programie pojawiają się także wybrane przez uczestników dzieła wirtuozowskie – utwory, często wymagające technicznie, stawiające przed młodymi wykonawcami różnorakie trudności interpretacyjne, lecz pozwalające na pokazanie pełni możliwości pianistycznych. Dzięki różnorodności prezentowanych utworów i  interpretacji trwające trzy dni zmagania konkursowe są niezwykle cennym i emocjonującym doświadczeniem dla młodych pianistów oraz obserwatorów. 
Jubileuszowy 30.  Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i  Młodzieży w  Szafarni odbędzie się w dniach 25 - 28 maja 2023 r. Tradycyjnie rozpocznie się Koncertem Inauguracyjnym, który odbędzie się 24 maja 2023 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu (Aleja Solidarności 1-3, 87-100 Toruń). Z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wystąpi Piotr Pawlak – laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maj Lind w Helsinkach i XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt. Laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, gdzie czterokrotnie zdobywał pierwszą nagrodę we wszystkich kategoriach wiekowych. Brał udział w XVII (2015) oraz XVIII (2021) Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie znalazł się Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. W drugiej części koncertu orkiestra wykona I Suitę Peer Gynt op. 46 oraz II Suitę Peer Gynt op. 55 Edvarda Griega. Dyrygować będzie Dainius Pavilionis.
Do tegorocznej edycji Konkursu aplikowało ponad 90 młodych pianistów, a zakwalifikowało się zgodnie z regulaminem 55 uczestników, w tym reprezentujących 19 krajów. Młodych pianistów oceniać będzie międzynarodowe jury: prof. Clara Biermasz (Holandia), prof. Izabella Darska-Havasi (Węgry), prof. Alberto Nosè (Włochy), prof. Piotr Paleczny (Polska), prof. Zbigniew Raubo (Polska). 
W niedzielę, 28 maja o godzinie 12.00 wysłuchamy plenerowego Koncertu Laureatów. Przesłuchania konkursowe oraz Koncert Laureatów odbędą się w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Wstęp wolny. 
Zdaniem pedagogów, obserwatorów i recenzentów, Konkurs w istotny i znaczący sposób przyczynia się do podniesienia poziomu gry młodych wykonawców. Jest on wspaniałą płaszczyzną pozwalającą na wymianę muzycznych doświadczeń związanych z odkrywaniem sensu i znaczenia muzyki Fryderyka Chopina, której źródła sięgają również miejsca, jakim jest Szafarnia.
Patronat Honorowy nad 30. Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. 
Serdecznie zapraszamy do Szafarni.