W dniu 30 września 2021 r. w Kinoteatrze Rondo w Chełmnie odbyły się Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki połączone z IV Regionalnym Forum Turystyki. Podczas wydarzenia podsumowano i nagrodzono pracę tych, którzy w sposób szczególny angażują się w dziedzinie na rzecz rozwoju turystyki w naszym regionie. W trakcie gali wręczono nagrody zwycięzcom ubiegłorocznej edycji marszałkowskiego konkursu „Odkrywca”, w którym wyróżniane są osoby, zespoły, organizacje, instytucje i firmy przyczyniające się do budowania marki turystycznej województwa. Z terenu powiatu golubsko-dobrzyńskiego na wniosek Starosty Golubsko-Dobrzyńskiego Pana Franciszka Gutowskiego wyróżnienie otrzymał Pan Michał Piotrowski długoletni prezes Klubu Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „RETRO TRAKTOR”.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w realizacji swoich pasji.

 

Michał Piotrowski - człowiek z pasją, który swoją działalnością wspiera rozwój turystyki i krajoznawstwa nie tylko na terenie Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego, ale w całym Województwie Kujawsko-Pomorskim, przyczyniając się do znacznej popularyzacji atrakcji turystycznych w Golubiu-Dobrzyniu i okolic.

W 2007 r. utworzył Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „RETRO-TRAKTOR” i od tego roku pełni funkcję prezesa Zarządu Stowarzyszenia. Klub przez wszystkie lata z powodzeniem prowadzi szeroką działalność w obszarze ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, a także w upowszechnieniu zdobyczy techniki stosowanych  w rodzimych gospodarstwach rolnych. W swoich szeregach skupia około 60 kolekcjonerów i sympatyków do starych maszyn rolniczych, którzy z ogromną pasją zajmują się restaurowaniem obiektów historycznych i zabytkowych ze szczególnym uwzględnieniem obiektów o charakterze militarnym i związanym z mechanizacją polskiej wsi. Posiadają ponad 100 eksponatów, z których najstarszy pochodzi z XIX w.

Jest pomysłodawcą wystaw i zlotów miłośników starych ciągników, aut samochodowych i motocykli z całego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a nawet i z całej Polski, które organizowane są od ponad 11 lat. To wydarzenia atrakcyjne i barwne dla tysięcy turystów z okolic Golubia-Dobrzynia, jak i z dalszych stron Polski, którzy z zaciekawieniem przybywają, aby obejrzeć kolekcję eksponatów zebraną przez członków stowarzyszenia. Z każdym kolejnym rokiem zjawia się coraz więcej starych traktorów z bogatą przeszłością. Najczęściej zapomniane, stojące latami w krzakach, stodołach zanim wypatrzy   je jakiś pasjonat i otrzymają drugie życie.

Od początku swojego funkcjonowania Pan Michał Piotrowski jako prezes stowarzyszenia buduje bardzo dobre relacje z otoczeniem tworząc odpowiednie warunki do pielęgnowania tożsamości lokalnej. Już sama inicjatywa wyszukiwania i gromadzenia eksponatów wymaga zasobu wiedzy, wrażliwości i ogromnego zapału.

Efekty pracy i współpracy z licznymi instytucjami, organizacjami oraz stowarzyszeniami to wartościowe dokonania, które służą rozwojowi turystyki naszej „Małej Ojczyzny” i całego regionu.

W 2019 r. z inicjatywy Pana Michała Piotrowskiego powstała książka „Ocalić od zapomnienia” opisująca historię blisko stu eksponatów zabytkowych ciągników i kombajnów należących do członków stowarzyszenia.

W 2021 r. została wydana II część książki „Ocalić od zapomnienia” przedstawiająca kolekcję samochodów ciężarowych, pożarniczych oraz maszyn i narzędzi rolniczych zebranych przez członków klubu.

 

  • Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki