Spotkanie „Centra Informacyjno-Doradcze dla Osób z Niepełnosprawnością” w ramach Święta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego
W środę 27 maja br. w ramach Święta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego w sali nr 1 Urzędu Miasta Golubia-Dobrzynia odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne w ramach programu „Centra Informacyjno-Doradcze dla Osób z Niepełnosprawnością”.
Organizatorem spotkania było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Golubiu-Dobrzyniu we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Przedstawicieli PFRON, Ośrodka Wsparcia i Technologii w Toruniu oraz wszystkich zainteresowanych powitał Starosta Golubsko-Dobrzyński Jacek Foksiński oraz Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Golubiu-Dobrzyniu Małgorzata Badźmirowska.
Podczas spotkania przedstawiciele PFRON omówili programy i zadania realizowane dla i na rzecz osób z niepełnosprawnością w 2026 r., takie jak:
- Program Aktywny Samorząd,
- Program Wyrównywania Różnic Między Regionami
- Program SAM Samodzielność-Aktywność-Mobilność, w ramach którego można skorzystać m.in. z dofinansowania wynajmu mieszkania dla absolwenta lub dofinansowania zakupu samochodu dostosowanego do potrzeb osoby z niepełnoprawnością.
Zainteresowane osoby mogły się w dowiedzieć w jaki sposób skorzystać z prawa do dostępności omawianych programów.
Druga część spotkania poświęcona była technologiom asystującym osobom z niepełnosprawnością.Dzięki szerokiej wiedzy specjalisty Ośrodka Wsparcia i Testów w Toruniu, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z katalogiem sprzętu wspomagającego do którego zaliczyć można:
- sprzęt ogólnoużytkowy
- komputery
- laptopy
- urządzenia wielofunkcyjne
- oprogramowanie biurowe i wiele innych.
Ośrodek Wsparcia i Testów zapewnia również doradztwo, testowanie i wypożyczanie nowoczesnych sprzętów asystujących.
Wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dowiedzieć się o możliwościach i formach pomocy PFRON oraz OWiT, zapraszamy do kontaktu z pracownikami Centrum Informacyjno-Doradczego działającego przy PFRON, przy ul. Szosa Chełmińska 30 w Toruniu pod numerami telefonów: 56 681 44 20 lub 56 681 44 55.
(JB)













