Treść strony: Koncert z okazji 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina

  • 214 rocznica wyrozniajaca (1)

W imieniu Organizatora zapraszamy na koncert z okazji 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, który odbędzie się  2 marca o godzinie 17:00 w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Na deskach szafarskiej sceny wystąpi Magdalena Lisak - fortepian oraz Agnieszka Wawrzkiewicz-Kowalska, która opowie o Chopinie. Koncert ma na celu uroczyste rozpoczęcie obchodów związanych z 200. rocznicą przyjazdu Fryderyka Chopina do Szafarni. To tu 14-letni Fryderyk Chopin spędził całe wakacje. Przebywając w Szafarni zaczerpnął on inspiracji z polskiego folkloru, który wykorzystał w swojej twórczości.
 
Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli w 1810 roku. Data jego narodzin według dokumentów uznawana jest za 22 lutego, jednak sam kompozytor napisał o sobie: „Urodzony dnia 1 marca 1810 roku”. Wątpliwości związane z faktycznym dniem narodzin kompozytora nie stają na przeszkodzie w świętowaniu urodzin cały tydzień (22.02-01.03). Pragniemy uczcić pamięć największego polskiego kompozytora epoki romantyzmu. Jego dzieła muzyczne są niezaprzeczalnym dziedzictwem kulturowym, które wciąż inspiruje i zachwyca słuchaczy na całym świecie. 

Magdalena Lisak zagra utwory Fryderyka Chopina. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiowała pod kierunkiem profesora Andrzeja Jasińskiego. W trakcie swojej kariery zdobyła wiele prestiżowych nagród, między innymi VI nagrodę w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995 roku. Jest założycielką i prezesem Śląskiego Towarzystwa Muzycznego, gdzie angażuje się w projekty artystyczne. Jako pedagog prowadzi klasę fortepianu w katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie od 2019 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Fortepianu. 

Agnieszka Wawrzkiewicz- Kowalska absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Należy do Związku Artystów Scen Polskich, działa w toruńskim Kabarecie Poniedziałek. Zagrała w filmie „Słaba wiara” reżyserii Krzysztofa Zanussiego oraz pojawiła się w epizodach seriali „M jak Miłość” oraz „Miasteczko”. Na stałe związana z Teatrem Wilama Horzycy.

Więcej informacji znajduje się pod wskazanym linkiem: https://szafarnia.art.pl/koncert-z-okazji-214-rocznicy-urodzin-fryderyka-chopina/ .