Szanowni Państwo,

W związku z tym, że Organizacje Pożytku Publicznego są ważnym interesariuszem działań w ramach usługi Twój e-PIT chcemy zapewnić, że Krajowa Administracja Skarbowa dołożyła wszelkich starań, aby jak najbardziej ułatwić podatnikom przekazanie 1 % podatku wybranej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego. Informacja dotycząca OPP jest dostępna od razu na głównym ekranie po wejściu do usługi Twój e-PIT za pośrednictwem e-Urząd Skarbowy na portalu https://www.podatki.gov.pl.
Podatnik przekazujący 1 % dla OPP po raz pierwszy, może w prosty sposób wybrać z listy nr KRS organizacji, którą chce wspomóc.
Co warte podkreślenia, każda osoba, która w zeznaniu za 2019 r. zdecydowała się przekazać 1 % podatku konkretnej organizacji, ma tę organizację wpisaną automatycznie w zeznaniu za 2020 r. Dlatego też, jeśli podatnik nie podejmie żadnych działań, to 1 % jego podatku trafi do organizacji wybranej w zeszłym roku.
Oczywiście, każdy może bez problemu zmienić OPP oraz cel szczegółowy.
Krajowa Administracja Skarbowa zachęca podatników do składania deklaracji drogą elektroniczną, co gwarantuje szybszy termin zwrotu nadpłaty niż dla deklaracji papierowych.
Jak przekazać 1 % podatku na rzecz OPP w usłudze Twój e-PIT
1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz e-Urząd Skarbowy, a potem Twój e-PIT.
2.  Uwierzytelnij się
a. Zaloguj się przez login.gov.pl - to jest profil zaufany,e-dowód lub bankowość elektroniczną 
b. lub wpisz swoje dane:
• PESEL (albo: NIP i datę urodzenia)
• kwotę przychodu z deklaracji za rok 2019
• kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2020 rok i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2019 r.
Jeżeli otrzymałeś informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2019 r. nie rozliczyłeś się samodzielnie – podaj kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A
c. lub użyj aplikacji mObywatel
3.  Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.
4.  Jeśli robisz to po raz pierwszy:
a. wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1 % podatku
b. wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz)
c. zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1 % podatku
5.  Jeśli chcesz zmienić OPP:
a. wybierz opcję „Zmieniam organizację”
b. wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1 %
c. wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz)
d. zatwierdź tę zmianę
6.  Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:
a. wybierz opcję „Zmieniam organizację”
b. nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym
c. zatwierdź tę zmianę
7.  Zaakceptuj i wyślij zeznanie
Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku otrzymała od Ciebie 1 % podatku. Wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1 %, według informacji z ubiegłego roku. Możesz edytować te dane.
Twój e-PIT wylicza kwotę 1 % podatku na podstawie aktualnych danych.
Osoby, które chcą przekazać 1 % zaznaczają to w zeznaniu. Jeżeli nie składają zeznania (emeryci/renciści) wówczas mogą skorzystać z oświadczenia PIT-OP. 
Dzięki oświadczeniu PIT-OP podatnik może przekazać 1 % swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, łącznie ze wskazaniem celu szczegółowego. Może to zrobić poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub papierowo. 

 

 

 

Zostaw 1% lokanie! Zachęcamy do przekazywania 1% podatku na OPP z terenu powiatu golubsko-dobrzyńskiego, w tym m.in.dla szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat golubsko-dobrzyński.

Ulotki 1% dostępne są poniżej.

  • 1OSW Wielgie
  • 1 procent dla SOSW
  • 1 procent ZS 3
  • 1 procent PSM