• Koronawirus
 • Koronawirus
 • Koronawirus
 • Koronawirus

Ważne informacje i numery telefonów 

INFOLINIA  CAŁODOBOWA W SPRAWACH KWARANTANNY I ZDROWIA

+48 222 500 112

 

KORONAWIRUS - ZALECENIA, PORADNIKI DO POBRANIA

Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z  informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2
Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego.  Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).
Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.
Używaj  maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.
Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.

Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ocenia, iż ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 dla obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii przebywających w Europie jest obecnie niskie.

Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi  na stronie internetowe Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem www.gis.gov.pl, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami  postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”.  Zachęcamy również do odwiedzania strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Facebooku, gdzie zamieszczane są najnowsze informacje.

Została  uruchomiona specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa.

Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590

 

PORADNIKI DO POBRANIA:

Jak zapobiec zakażeniu?

Jak skutecznie myć ręce?

Nie zgłaszaj się sam do przychodni czy szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia!

Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa

 • -

  Kadeci z Wazówny złożyli ślubowanie na sztandar szkoły

  2023.11.27

  24 listopad 2023 r. to szczególny dzień dla uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu - Dobrzyniu. W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu kadeci złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.
  Odznaczenia dla kadetów wręczyli: Starosta Golubsko-Dobrzyński Franciszek Gutowski, Wicestarosta Golubsko-Dobrzyński Danuta Malecka

 • Ruszyła rejestracja do Punktu Szczepień Powszechnych w Golubiu-Dobrzyniu!

  Ruszyła rejestracja do Punktu Szczepień Powszechnych w Golubiu-Dobrzyniu!

  2021.04.29

  Z dniem 5 maja 2021 r. działalność rozpocznie Punkt Szczepień Powszechnych w Golubiu-Dobrzyniu, zlokalizowany w budynku Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Sosnowej 2A. Osoby zainteresowane szczepieniami mogą rejestrować się za pośrednictwem strony e-pacjent.gov.pl, poprzez całodobową i bezpłatną infolinie 989 lub z naszym punktem szczepień pod numerem 730-819-936.

 • STOP Covid

  Pobierz aplikację STOP COVID - ProteGO Safe i otrzymuj powiadomienia o kontakcie z koronawirusem

  2020.10.09

  STOP COVID - ProteGO Safe to aplikacja, która pomoże w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej zostanie ograniczone tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. To także profesjonalna pomoc zarówno dla zdrowych, jak i zakażonych osób. Dzięki STOP COVID - ProteGO Safe Wasz telefon zapamięta, kogo spotkaliście. Co ważne, nikomu tych informacji nie przekazuje. Za to poinformuje Was o kontakcie z osobą zakażoną i podpowie, co robić w takiej sytuacji.

 • informacja dot. odpadów w dobie koronawirusa

  Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie epidemii koronawirusa

  2020.05.22

  Poniżej publikujemy wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie epidemii koronawirusa. Zawierają one wskazania m.in. do jakiego kosza wyrzucić i w jaki sposób zabezpieczyć zużyte maseczki ochronne, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej. Jeśli jesteśmy osobami zdrowymi i korzystamy ze środków zapobiegawczych, tj. maseczek i rękawiczek ochronnych np. w miejscu pracy, w komunikacji miejskiej, podczas zakupów w celu minimalizacji ryzyka zakażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, sprawa z utylizacją jest prosta. 

 • Osobisty plan awaryjny

  Plan awaryjny - jak szukać pomocy, gdy doświadczamy przemocy domowej w trakcie epidemii

  2020.05.19

  Stan epidemii i jego konsekwencje dla naszej wolności osobistej nie mogą powodować, że osoby zagrożone przemocą domową zostaną pozostawione bez niezbędnego wsparcia. W odpowiedzi na ich potrzeby, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, działając we współpracy z ekspertkami Fundacji Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii IPZ, opracowało „Plan awaryjny”. Zawiera on informacje o możliwościach uzyskania pomocy w czasie pandemii dla wszystkich, którzy w czterech ścianach doświadczają przemocy.

 • Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

  Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

  2020.04.20

  Od 20 kwietnia zmieniły się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Rząd podejmuje ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Rządowi zależy przede wszystkim na dalszej ochronie obywateli, dlatego będą wszystkich będą obowiązywać niezmienne zasady bezpieczeństwa. Muszą się one stać podstawą nowej normalności. 

 • Tarcza Antykryzysowa – jakie wsparcie można otrzymać w ZUS

  Tarcza Antykryzysowa – jakie wsparcie można otrzymać w ZUS

  2020.04.10

  Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji,
  które składają się na Tarczę Antykryzysową. Przepisy te weszły w życie 1 kwietnia. Na ich podstawie możesz starać się w ZUS
  o świadczenie postojowe, zwolnienie z opłacania składek czy odroczenie terminu ich płatności lub układ ratalny. W ZUS niemal wszystkie sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi możesz załatwić przez internet. Konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS możesz założyć bez wychodzenia z domu – przez internet za pomocą profilu zaufanego (ePUAP/login.gov) lub bankowości elektronicznej.

 • Obowiązek zasłaniania ust i nosa już wkrótce, a zasady bezpieczeństwa na dłużej

  Obowiązek zasłaniania ust i nosa już wkrótce, a zasady bezpieczeństwa na dłużej

  2020.04.09

  Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku rząd wprowadza obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Przedłużono również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Ponadto wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

 • UWAGA NA OSZUSTÓW ŻERUJĄCYCH NA KORONAWIRUSIE

  UWAGA NA OSZUSTÓW ŻERUJĄCYCH NA KORONAWIRUSIE – OSTRZEŻENIE PREZESA UOKIK

  2020.04.02

  W czasie niepewności na rynkach finansowych ostrożnie podchodźmy do ofert dużego zysku bez ryzyka. Uważajmy także na propozycje szkoleń i zbiórek, które dostajemy od nieznanych osób czy organizacji. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny radzi, jak chronić się przed oszustami, którzy chcą wykorzystać nasz lęk przed epidemią koronawirusa i kryzysem. Podczas pandemii uaktywnili się oszuści. Wabią konsumentów wysokimi zyskami bez ryzyka, ofertami produktów lub usług mających stanowić panaceum na koronawirusa czy próbują wykorzystać chęć pomocy innym.

 • Sprzedawca podwyższa cenę w związku z koronawirusem, zgłoś to UOKiK

  Sprzedawca podwyższa cenę w związku z koronawirusem, zgłoś to UOKiK

  2020.03.25

  UOKiK stale monitoruje rynek i analizuje informacje zebrane od konsumentów i przedsiębiorców. W ramach prac nad specustawą urząd przygotował również pakiet rozwiązań prawnych umożliwiających interwencję w przypadku stosowania przez sklepy nieuczciwych i wygórowanych cen na sprzedawane towary. Jeśli sprzedawca podwyższa cenę w związku z koronawirusem, zgłoś to UOKiK na adres monitoring@uokik.gov.pl lub pod nr 801 440 220, 22 290 89 16. UOKiK stale monitoruje rynek i analizuje informacje zebrane od konsumentów i przedsiębiorców. W ramach prac nad specustawą urząd przygotował również pakiet rozwiązań prawnych umożliwiających interwencję w przypadku stosowania przez sklepy nieuczciwych i wygórowanych cen na sprzedawane towary.

 • Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem

  Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem

  2020.03.23

  Zaleca się: 1) Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra), promować zatwierdzanie spraw przez internet. 2) Promować regularne i dokładne mycie rąk przez osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej: wodą z mydłem lub zdezynfekowanie dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%). 3) Upewnić się, że osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą. 4) Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach, w miejscu pracy i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane. 5) Wywiesić w widocznym miejsc informacje jak skutecznie myć ręce.

 • ABC postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem

  ABC postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem

  2020.03.11

  Jeżeli masz gorączkę (38°C), kaszel, problemy z oddychaniem i w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem lub miałeś kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem: - Skontaktuj się z telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną pod nr 56 682 24 42 lub 602 492 809. Zachowaj higienę osobistą - zasłaniaj chusteczką usta i nos podczas kaszlu i kichania, jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %), ogranicz kontakt z innymi osobami i nie korzystaj z transportu publicznego.

 • Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi

  Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19

  2020.02.28

  Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).