Powiat Golubsko - Dobrzyński

Kalendarz

czwartek, 19 września 2019

Imieniny

Januarego, Konstancji, Teodora

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

30 maja gościem Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim był Karol Okrasa - mistrz kuchni i autor popularnego programu telewizyjnego „Okrasa łamie przepisy”. Partnerem Zespołu Szkół w przygotowaniu wydarzenia była restauracja Kuźnia Smaków z Małego Pułkowa. Natomiast wśród zaproszonych gości była m.in. wicestarosta powiatu golubsko-dobrzyńskiego Danuta Malecka.

Karol Okrasa poprowadził zajęcia kulinarne z uczniami technikum żywienia i usług gastronomicznych, spotkał się również z pozostałymi uczniami szkoły oraz mieszkańcami Kowalewa Pomorskiego. Znany wszystkim z telewizji szef kuchni opowiadał o swojej kulinarnej pasji, a także poczęstował słuchaczy przygotowanym podczas prezentacji przepysznym łososiem.

Zajęcia z młodzieżą

W łamaniu przepisów Karolowi Okrasie pomagały nauczycielki przedmiotów zawodowych Marta Malinowska i Magdalena Śliwińska. - Nasze spotkanie rozpoczęliśmy przy kawie. Pan Karol opowiedział młodzieży, jak rozpoczęła się jego kucharska przygoda – relacjonuje Marta Malinowska. - Mówił o swoich szkolnych latach, jakim był uczniem, o swoich praktykach w hotelu Bristol. Opowiedział, od czego zaczęła się jego przygoda z gastronomią – po prostu zmusiła go do tego sytuacja życiowa i mama go tak pokierowała. Uczniowie pytali również o kulinarne tajniki, m.in. dlaczego w swoich przepisach Karol Okrasa z takim upodobaniem używa kolendry i limonki? Dowiedzieli się ponadto, że mistrz bardzo lubi w kuchni aromat miodu, ale niekoniecznie desery. Pytali też o to, czy w jego pracy pojawiały się chwile zwątpienia i jakie były najważniejsze momenty w jego życiu. Usłyszeli także, iż pan Karol inspiruje się w swojej pracy staropolską kuchnią z XIV wieku. Nasz gość zdradził nam także kilka kulinarnych tajemnic. Na przykład zaskoczeniem dla wszystkich była informacja o rosole – aby poprawić jego smak, należy dodać imbir i limonę. Karol Okrasa okazał się bardzo życzliwym człowiekiem, z wielkim poczuciem humoru. Ponadto profesjonalistą pełnym pasji, z ogromną wiedzą. Gotowanie z nim było dla nas wszystkich wielkim przeżyciem i radością – ocenia Marta Malinowska.

Uczestnicy wspólnego gotowania z Karolem Okrasą podkreślają, iż była to dla nich lekcja łączenia smaków, aromatów i tekstur. – Przygotowaliśmy bardzo ciekawe potrawy – mówi Marta Malinowska. – Na przystawkę wędzonego łososia na sianie, podanego z komosą i warzywami oraz emulsyjnymi sosami o smaku buraka i natki pietruszki. Natomiast jako danie główne gęś konfitowaną na puree kalafiorowym z różyczkami z chrupiącego kalafiora, z karmelizowanymi buraczkami oraz sosem z czerwonego wina, goździków i siana, w towarzystwie placuszka z ziemniaka oraz popcornem z kaszy gryczanej. Trzecią potrawą były pierożki z farszem z kaszy i gęsi, okraszone cebulką, która smakowała jak boczek – opisuje nauczycielka.

Również dla uczniów spotkanie z mistrzem sztuki kulinarnej było nieocenionym przeżyciem. - Spotkanie z panem Karolem Okrasą to dla mnie ogromnie ważne doświadczenie – mówi Ola Pokora, uczennica trzeciej klasy technikum. - Byłam pod wrażeniem jego zdolności i tego, jakim jest miłym i sympatycznym człowiekiem. Zanim zaczęliśmy wspólnie gotować, pan Karol opowiedział nam o sobie i o swojej pasji. Przekazał nam dużo wiedzy, którą w przyszłości na pewno wykorzystamy – dodaje Ola.

Na zakończenie Karol Okrasa rozmawiał z mieszkańcami Kowalewa Pomorskiego, rozdawał autografy i pozował do pamiątkowych zdjęć. Natomiast każdy z uczniów biorących udział w gotowaniu z szefem kuchni otrzymał książkę z dedykacją od niecodziennego gościa. Karol Okrasa także otrzymał prezent kojarzący się z kowalewską szkołą i naszym powiatem. Pani wicestarosta Danuta Malecka wręczyła szefowi kuchni zestaw upominkowy, zaś  dyrektor Zespołu Szkół Bogdan Oskwarek ofiarował mu pamiątkowy grawer.

 • okrasa_00001
 • okrasa_00002
 • okrasa_00003
 • okrasa_00004
 • okrasa_00005
 • okrasa_00006
 • okrasa_00007
 • okrasa_00008
 • okrasa_00009
 • okrasa_00010
 • okrasa_00011
 • okrasa_00012
Informacja
04.09.2019

Zgodnie z art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2081 ze zm.) informuję o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla Aneksu do Uproszczonego planu urządzania lasu dla lasu nie stanowiącego własności Skarbu Państwa położonego w obrębie Borówno, gmina Kowalewo Pomorskie.

Obwieszczenie
20.08.2019

Działając zgodnie z art. 400 ust. 7 i art. 401 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. - Prawo wodne (t.j.Dz.U.z 2018 r. poz. 2268 z późn.zm.) Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Gdańsku informuje o wszczęciu na wniosek postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na: 1. Wykonanie urządzenia wodnego - obiektu służącego do ujmowania wód podziemnych - studni głębinowej nr 1 na działce o nr ewid. 39/1, obręb Wilczewko 0016, gm. Radomin ...

Decyzja o zobowiązaniu do udostępniania nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, obejmującej część działki ewidencyjnej nr 130/4 położonej w obrębie Bielsk.
08.07.2019

Decyzja o zobowiązaniu do udostępniania nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, obejmującej część działki ewidencyjnej nr 130/4 położonej w obrębie Bielsk.

Reklama

Mapa drogowa powiatu
System Informacji Przestrzennej
Portal mapowy Webewid
Przekaż 1 % podatku dla opp z powiatu golubsko-dobrzyńskiego
Polska Niepodległa
Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
Monitor Polski
Nieodpłatna Pomoc Prawna
http://zpp.pl

Galeria zdjęć

 • Oferty PUP
 • Hufiec ZHP Golub-Dobrzyń
 • Golubsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna
 • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
 • Pojedynczy Punkt Kontaktowy
 • Radio PIK Bydgoszcz
 • Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Starostwo Powiatowe w Golubiu Dobrzyniu
ul. Plac Tysiąclecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
tel: +48 (56) 683 53 80,81 fax: +48 (56) 683 53 83
starosta.cgd@powiatypolskie.pl | www.golub-dobrzyn.com.pl
Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30
Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu. Wszelkie prawa zastrzeżone
Idź w górę