Powiat Golubsko - Dobrzyński

Kalendarz

sobota, 21 października 2017

Imieniny

Hilarego, Urszuli, Jakuba

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

Musica Graziosa

 

Musica Graziosa, czyli muzyka piękna, pełna gracji, to tytuł niedzielnego koncertu, podczas którego, za sprawą wyjątkowego brzmienia instrumentów dawnych: fletu traverso i klawesynu, słuchacze przeniosą się do epoki baroku i klasycyzmu.

Klawesyn to instrument o bardzo ciekawych możliwościach brzmieniowych. Dźwięk powstaje po naciśnięciu klawisza, przez szarpnięcie struny przy pomocy kolców zwanych skoczkami. Nie jest to dźwięk donośny, dlatego świetnie łączy się z brzmieniem innych instrumentów dawnej orkiestry. Podczas niedzielnego koncertu, cichy, delikatny dźwięk klawesynu dopełni ciepłe brzmienie fletu traverso. Na instrumentach dawnych zagrają: Paulina Takczyk (flet traverso, klawesyn) oraz Bogumiła Gizbert-Studnicka (klawesyn).

W ich wykonaniu zabrzmią sonaty drezdeńskiego kompozytora Christlieba Siegmunda Bindera na klawesyn solo oraz flet z towarzyszeniem klawesynu. W programie znalazły się również dwie sonaty autorstwa klasyków wiedeńskich przeznaczone do wykonania na instrumencie klawiszowym na cztery ręce: skomponowana przez niespełna 16-letniego Wolfganga Amadeusza Mozarta Sonata D-dur KV 381 oraz nietypowa, bo jedynie dwu-częściowa, Sonata D-dur op. 6 Ludwiga van Beethovena.

Paulina Tkaczyk jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu prof. Bogumiły Gizbert-Studnickiej oraz Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie klawesynu i pianoforte prof. Roberta Hilla. Ukończyła również studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Monachium w klasie klawesynu prof. Christine Schornsheim uzyskując Dyplom Koncertowy. Studiowała także grę na flecie barokowym traverso u prof. Karla Kaisera oraz u Prof. Michaela Schmidta-Casdorffa. Swoje umiejętności rozwijała na wielu mistrzowskich kursach klawesynowych i fletowych. Pracowała pod kierunkiem takich profesorów jak: H. Dreyfus, K. Gilbert, C. Tilney,  B. van Asperen, R. Kohnen, J. Christensen, I. Wjuniski, W. Kłosiewicz, B. Kuijken, J. Ogg, R. Brown. Artystyczne wykształcenie doskonali obecnie na studiach doktoranckich w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2003 roku zdobyła wyróżnienie w Konkursie Klawesynowym Wyższych Uczelni Niemieckich w Saarbrücken. Za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymała Nagrodę Edukacyjną Miasta Krakowa, Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, Sapere Auso Małopolskiej Fundacji Stypendialnej, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Młoda Polska, Stypendium DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst).  Jest założycielką zespołów Cantica Sacra oraz Musica Graziosa. Jako klawesynistka, pianistka i flecistka koncertuje w Polsce, Francji, Niemczech i Szwajcarii. Obecnie jest wykładowcą w Katedrze Klawesynu  i Instrumentów Dawnych Akademii Muzycznej w Krakowie.

Bogumiła Gizbert-Studnicka ukończyła z wyróżnieniem krakowską Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej oraz Królewskie Konserwatorium w Antwerpii (Belgia) w klasie prof. Jos van Imerseela. Od 1973 roku jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku profesora Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych. W 1974 roku została wyróżniona na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a w 1977 na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Brugii (Belgia). Koncertuje z licznymi zespołami, wykonującymi zarówno muzykę dawną jak i współczesną: w Niemczech, Szwajcarii, byłej Czechosłowacji, Francji, Belgii, Holandii, Anglii, a także Nowej Zelandii, Australii, Japonii i Tajwanie. Dokonała nagrań płytowych utworów Bacha, Mozarta, Vivaldiego oraz radiowych i telewizyjnych z różnorodnym repertuarem. W ostatnim czasie nagrała Cztery Pory Roku A. Vivaldiego z Nigelem Kennedy oraz członkami Orkiestry Filharmonii Berlińskiej. Jest założycielką zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki epoki baroku – Trio Gandava (Belgia) oraz Kwartetu Św. Stanisława (Kraków), z którymi koncertuje w całej Europie. Wielokrotnie prowadziła kursy mistrzowskie z zakresu gry na klawesynie, realizacji basso continuo i retoryki w muzyce baroku w Kamieniu Pomorskim, Słupsku oraz Le Mont Dore, Peresque i Amiens (Francja). Od 1996 pełni funkcję dyrektora artystycznego dorocznego Festiwalu Barokowego  w Owernii (Francja). Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Młodzi Artyści w Krakowie, mającego na celu promocję młodych, utalentowanych artystów z różnych dziedzin sztuki.

Na koncert Musica Graziosa w wykonaniu Bogumiły Gizbert-Studnickiej i Pauliny Tkaczyk zapraszamy do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni w niedzielę 16 października. Koncert rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 17.00.

Bilety w cenie 15/20 złotych można nabywać przed koncertem w kasie Ośrodka Chopinowskiego po wcześniejszej rezerwacji (tel.: 56 682 79 30 /e-mail: osrodek@szafarnia.art.pl).

Ośrodek zastrzega, że wszystkie nieodebrane rezerwacje są automatycznie anulowane 20 minut przed koncertem i ponownie skierowane do sprzedaży. Nie dotyczy osób korzystających z Chopin Busa.

Informujemy, że na koncert można dojechać Chopin Busem:
z Torunia
15:30 - Urząd Marszałkowski, Plac Teatralny 2
15:40 - Rubinkowo, przystanek przy markecie Obi (bilet w obie strony 10 zł)
z Golubia-Dobrzynia
16:20 - Starostwo Powiatowe, pl. 1000-lecia 25 (przejazd darmowy)
Powrót około pół godziny po koncercie. 

 

Ośrodek Chopinowski jest instytucją finansowaną ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Ogłoszenie o przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości niezabudowanych stanowiących własność Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego położonych w obrębie Białkowo, gm. Golub-Dobrzyń
18.09.2017

Na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 2147 ze zm.), Zarząd Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości niezabudowanych stanowiących własność Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego położonych w obrębie Białkowo, gm. Golub-Dobrzyń

Ogłoszenie
31.08.2017

Zgodnie z art. 127 ust. 6 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1121) informuję, że rozpatrywany jest wniosek Pana Zbigniewa Bartnikowskiego, ul. Makuszyńskiego 34, 81-595 Gdynia, działającego w imieniu Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Informacja
14.08.2017

Zgodnie z art. 127 ust. 6 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1121) informuję, że rozpatrywany jest wniosek w sprawie uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego – przepustu na rowie melioracji szczegółowej, oznaczonym w ewidencji symbolem R-K, zlokalizowanym na działce o nr geod. 330 obręb Zapluskowęsy, gmina Kowalewo Pomorskie.

Reklama

System Informacji Przestrzennej
Portal mapowy Webewid
Przekaż 1 % podatku dla opp z powiatu golubsko-dobrzyńskiego
Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
Monitor Polski
Nieodpłatna Pomoc Prawna
http://zpp.pl
Związek Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego
POIG Powiat Golub-Dobrzyń

Galeria zdjęć

  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
  • Lokalna Grupa Działania Dolina Drwęcy
  • Radio PIK Bydgoszcz
  • Stowarzyszenie Krzewienia Kultury "Animator"
  • Hufiec ZHP Golub-Dobrzyń
  • Pojedynczy Punkt Kontaktowy
Starostwo Powiatowe w Golubiu Dobrzyniu
ul. Plac Tysiąclecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
tel: +48 (56) 683 53 80,81 fax: +48 (56) 683 53 83
starosta.cgd@powiatypolskie.pl | www.golub-dobrzyn.com.pl
Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30
Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu. Wszelkie prawa zastrzeżone
Idź w górę