Powiat Golubsko - Dobrzyński

Kalendarz

wtorek, 12 listopada 2019

Imieniny

Mateusza, Renaty, Witolda

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

Rejon Pługiniany (lit. Plungė) znajduje się na na północy Litwy w obwodzie Telszewskim.
 • Flaga Litwy
  Flaga Litwy
 • Lokalizacja Plunge
 • Herb Plunge

Historia, zabytki, przemysł i turystyka Plunge

Poniższe teksty pochodzą z angielskojęzycznych ulotek informacyjnych otrzymanych od naszych Partnerów z Plunge i zostały przetłumaczone przez pracowników Starostwa Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu. 

 

Powiat Plunge znajduje się w północno-wschodniej części kraju. Jest również częścią Okręgu Telszańskiego, do którego należy większa część terenów etnograficznych Żmudzi. Powiat podzielony jest na 11 gmin: Plunge, Alsedziai, Barbungas, Kuliai, Nausodis, Paukstakiai, Plateliai, Stalgenai, Sateikiai, Kalwaria Żmudzka, Zlibnai.

To właśnie w powiecie Plunge znajdują się największe cuda Żmudzi -  Żmudzkie mekki – Plateliai oraz  w powiecie znajduje się również Kalwaria Żmudzka. Przepiękne Minjia, Varduva oraz  Barbungas. Legendarne wzniesienie Gandinga znajduje się blisko Plunge. W samym sercu Miasta znajduje się jedna z najlepiej zachowanych posiadłości w Litwie – pałac Hrabiostwa Ogińskich, który przyciąga uwagę wszystkich turystów.

 

Miasto Plunge

Miasto ulokowane jest na brzegach rzeki  Barbungas. Jego nazwa – Plungenai – została oficjalnie zarejestrowana w roku 1570. W 1792 Zygmunt August przyznał miastu prawa Magdeburskie oraz herb. Struktura miasta jest promienista. W centrum znajduje się kwadratowy rynek z którego ulice rozchodzą się w 5 stron. Przed 2 Wojną Światową w Plunge odbywały się słynne targi. Dzisiaj Plunge zajmuje 1143,4 ha. powierzchni a mieszka w nim ponad 24 tyś. ludzi.

 

Posiadłość Hrabiostwa Ogińskich. Żmudzkie Muzeum Sztuki

Parkostr .1, Plunge

Tel.: +370 448 57643; +370 448 71256

E-mail: zd.muziejus@takas.lt

 

Godziny Otwarcia:

W okresie letnim (1 Maja – 30 Października)

Środa – Niedziela 10:00 – 17:00

W okresie zimowym (1 Listopada – 30 Kwietnia)

Środa – Niedziela 10:00 – 17:00

 

Wspaniała i niezwykła posiadłość na której znajduje się Dwór hrabiego Mikołaja Ogińskiego i tajemniczy park który jest wyjątkowym miejscem w którym zachowało się nie tylko materialne ale też i duchowe dziedzictwo. W posiadłości znajdują się pałac zbudowany w stylu Neo-Romantycznym, neo-gotyckiej stajni, dwóch przybudówek, pokój zegarowy [tłum. Dosł.] – szklarnia, bramy prowadzące do parku i stróżówka, brama prowadząca do pałacu i dom hodowcy bażantów, pralnia, drewniana chata adwokata hrabiego . Park, który jest mieszaniną XVIII–XIX wiecznych stylów, został założony w świętych lasach Żmudzi. – Alce. Wykopano tam 7 stawów kaskadowych, które połączone były małymi kamiennymi pomostami – śluzami. Pod koniec XIX wieku założono tutaj jedną z pierwszych w Litwie akademii muzycznych. Uczył się w niej M.K. Ciurlionis.

Jest to jedena z najsłynniejszych i obecnie najlepiej zachowanych rezydencji datowanych na II poł. XIX w. Obecnie znajduje się tam Żmudzkie Muzeum Sztuki. Prace Żmudzkich kolekcji składają się na większość funduszy muzeum. Muzeum jest niezwykle dumne ze swojej biblioteki w której znajduje się wiele cennych książek z kolekcji historyka Zenona Ivińskiego (Ivinskis) oraz innych Żmudzinów. W muzeum wciąż organizowane są pokazy sztuki poświęcone zarówno pojedynczym artystom jak i grupom. Co cztery lata organizowane są Światowe Wystawy Żmudzkiej Sztuki. Organizowane są tam również Międzynarodowe Festiwale Sztuki  im. Mikołaja Ogińskiego.

 

Kościół pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela

Vytatuo str. 22, Plunge

Tel.: +370 448 79079

Budynki należące do kościoła pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela są głównym akcentem starówki Plunge, składając się na wartość miasta i powiatu. Kościół jest zbudowany w stylu Neo-Romatycznym, złożone z krzyża łacińskiego oraz dwóch wierz. Płot odgradzający podwórze kościoła od ulicy zrobiony jest z kamienia. Poprzedni kościół był drewnianym kościołem  pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela wybudowanym w roku 1797. Od roku 1806 należał do grafa (graph) Zubovas. W 1850 wybudował on w Plunge kamienną dzwonnicę a w 1858 roku postawił Kapliczkę Wszystkich Świętych na cmentarzu. W 1933 zakończono budowę kamiennego kościoła. W 1934 stary drewniany kościół który stał przez 136 lat został zburzony.

 

Grota Lourde

Birutes str. Plunge

W 1903 hrabina Maria Ogińska zaprosiła krakowską zakonnicę i w tajemnicy przed ówczesnym rządem pomagały  uczyć młode dziewczęta. Siostra Mari de Grand, zakonnica przybyła z Francji, powiedziała proboszczowi Vincentemu Jerulaitis że chciałaby wybudować W Plunge Grotę Lourde. Za pieniądze podarowane przez Hrabinę Marię Ogińską kupiono wiele ziemi. W 1905 roku z Francji przywieziono figurkę Najświętszej Marii Panny i postawiono ją na kamiennej płycie pod gołym niebem. Około roku 1906 za pieniądze z datków ludności wybudowano ceglaną grotę.

Po 2 Wojnie Światowej Loured zostało zamknięte a figurkę przeniesiono do kościoła w Plunge. Została ona zrekonstruowana 20 Października 1920 roku.

 

Dom, w którym mieszkał M.K. Ciurlionis w 1909

W latach 1889-1892 słynne muzyk i kompozytor  M.K. Ciurlionis grał na flecie w orkiestrze  znajdującej się w posiadłości M. Ogińskiego. W 1909 roku przybył do Plunge i zamieszkał tu z żoną, s. To był najbardziej twórczy okres jego życia.

 

Pomnik Św. Floriana.

Zakłada się pomnik został postawiony po pożarze w 1894 roku, a zafundowany został przez Michał Mikołaj Ogiński. W przeszłości miasto Plunge wciąż było nawiedzane przez ogień. Ponieważ mieszkańcy nie byli w stanie poradzić sobie z problemem więc zaprosili oni Świętego Floriana który był mądrym i doświadczonym strażakiem. Aby mógł on lepiej widzieć 6m filaru. W okresie sowieckim rzeźba została zniszczona. Zrekonstruowano ją w 1990 roku.

 

Pomnik Wolności.

W 1928r w Plunge został wzniesiony pomnik aby uczcić 10 lecie Niepodległości Litewskiej. Po 2 Wojnie Światowej został on zniszczony. Wzniesiono i skonstruowano go ponownie w 1992r z okazji 200 rocznicy autonomii Plunge.

 

Rezerwat Krajobrazowy Gandinga

Obok drogi z Plunge do Kuliai, na prawym brzegu rzeki Babrungas znajduje się jedna z najprzyjemniejszych wzniesień w Żmudzi. Około 0,5 km na północ widać dwa małe wzgórza które nazywane są małymi zamkami. Są to pozostałości po Żmudzkim centrum obronnym. Na wzgórze Gadinga stał zamek który w XIII w. był ważnym punktem wsparcia w obronie przed krzyżakami. Pozostałości po domach mieszkalnych i warsztatach rzemieślniczych znaleziono u podnóża wzgórza. Gadinga jest olbrzymim miastem Żmudzkim. Wzmianka o nim istnieje w litewskiej liście miast pozbawionych przywilejów z XIV w. W tamtym czasie miało ono taki sam status jak Telsze, Ukmerge wartość ponieważ płaciły one podatki o tej samej wysokości. Dopiero później Gadinga straciła na wartości ponieważ zostało ono prześcignięte przez miasto Plunge które zostało utworzone w czasach młodości miasta. Gadinga mogło być dumne jedynie ze swojej przeszłości oraz wspaniałej wzniesienia z których wywodzą się wspaniałe krajobrazy. Hrabia M. Ogiński lubił świętować tutaj swoje imieniny. Nawet M.K. Ciurlionis kiedy mieszkał w Plunge lubił odwiedzać  wzgórza.

 

Żmudzki Park Narodowy

Żmudzki Park Narodowy (ZNP) został założony w roku 1991 w celu zachowania, zarządzania i wykorzystania najcenniejszych naturalnie i kulturalnie terenów Żmudzi. ZNP – terytorium zachowane na poziomie Europejskim – według projektu „Natura 2000” jest przeznaczony ochronie ptactwa oraz ich terenów naturalnych. W roku 2008 Plateliai (Żmudzki Park Narodowy) został zwycięzcą projektu „Najbardziej Atrakcyjnych Lokalizacji Turystycznych w Europie” w Litwie. Zarząd Żmudzkiego Parku Narodowego został założony w mieście Plateliai, w powiecie Plunge, około 22 km. na północ od Plunge (droga Plunge-Mazeikiai).

Więcej informacji o Żmudzkim Parku Narodowym można uzyskać w Centrum Informacyjnym Żmudzkiego Parku Narodowego w Plateliai:

 • wycieczki po Żmudzkim Parku Narodowym i okolicach;
 • różne publikacje Żmudzki Park Narodowy
 • publikacje na temat wędkarstwa amatorskiego;
 • zrozumiałe informacje o zakwaterowaniu, kateringu, muzeach i innych miejsc wartych zwiedzenia, możliwości rekreacyjne i turystyczne [tłum. Dosł.] Żmudzki Park Narodowym, święta i obchody w mieście Plateliai;
 • możliwe jest zwiedzenie Wystawy Natury.

 

Didzioji str.8, Plateliai, Plunge Disrt.

Tel.: +370 448 49231

Fax.: +370 448 49337

E-mail: info@zemaitijonsnp.lt

www.zemaitijonsnp.lt

 

Plateliai

Wzmianki o mieście Plateliai można znaleźć w źródłach historycznych z XV w. Wtedy miast mieściło się na półwyspie Sverntorkalnis które było połączone z leżącą na Jeziorze Plateliai Wyspą Pilis i jej zamkiem dzięki drewnianemu mostowi. Od końca XII w Palteliai zaczęło się mieścić w nowym miejscu, w którym znajduje się do dziś.

Taras Widokowy znajduje się w północno-wschodniej części miasta. Jezioro Plateliai słynie ze swoich wysp oraz półwyspów oraz przestrzeni wypełnionych lasami Ploksitine. Jest to również największe i najgłębsze jezioro w Żmudzi (jego powierzchnia wynosi 1200 ha a maksymalna głębokość 47m).

W sercu Plateliai znajduje się antyczny plac/skwer typowych dla Żmudzi z którego ulice rozchodzą się na cztery strony. Wniesiono tutaj pomnik Św. Floriana, Pomnik świętujący dziesięciolecie Litewskiej Niepodległości (1918-1928), pomnik Armii Wyzwoleńczej Litwy (1941-1953) oraz pomnik upamiętniający Balys Korze, męczennicę która zginęła w Rainiai. Skonstruowany w 1744 roku drewniany kościół jest ozdobą Plateliai. W pobliżu znajduje się również dzwonnica (XIX a.). Na południu, za kościołem  znajduje się park należący do posiadłości w której zachowały się budynki należące do XIX wiecznej rezydencji.

Park należący do Rezydencji znajduje się w południowej części miasta. Z tej posiadłości zachowały się jedynie kilka budynków należących do XIX wiecznej  rezydencji oraz park. Rosną tutaj stare lipy, klony, jesiony, dęby, krzewy ozdobne oraz naturalne pomniki natury Jesion Czarownicy (średnica jego pnia wynosi 7,2 m a wzrost 32m) oraz Plateliajska  lipa.  Plateliajski wiąz również rośnie w ogrodach pobliskiej posiadłości.

Muzeum Środy Popielcowej [Tłum. Dosł.] zostało utworzone w miejscu w którym mieściły się stajnie. W Dworze Granary można znaleźć wystawy poświęcone historii i etnografii, naturze oraz  otwarto Salę wystawową.

 

Berzoras

Berzoras jest starą miejscowością o której wzmianki można znaleźć w XV w. Gmina Berzoras mieści się w północnej części Jeziora Berzoras. Wielu Żmudzinów wierzy, że te miejsca są cudowne. Zachowała się historia wyjaśniająca pochodzenie nawy gminy oraz wygląd kościoła. Zgodnie z tą opowieścią pewnego dnia pasterz opiekujący się swoim stadem owiec zobaczył obraz Św. Marii na koronie brzozy. Proboszcz kościoła Plateliai wykonał obraz (zrobił zdjęcie) kościoła. Jednak ten wkrótce zaginął, tylko po to aby znaleźć się na koronie brzozy. Po tym wydarzeniach brzoza został ścięta a na jej miejscu wybudowano małą, drewnianą kapliczkę i umieszczono w niej obraz. Wkrótce w okolicy zbudowano kościół wokół którego zaczęła kształtować się miasto które nazwano Berzoras, co po litewsku znaczy brzoza.

Berzoras jest miejscowością o niespotykanej i wyjątkowej urodzie. Jego środowisko naturalne i historyczne jest bogate i interesujące. Jest ona otoczona przez trzy przepiękne jeziora: Berzoras, Ilgis oraz Ziedelis. W pobliżu znajdują się również przepiękne jezioro Plateliai, wzniesienia  Sverntorkalnis i Kepurkalnis oraz inne wzgórza. Ludzie znają o nich wiele wspaniałych opowieści. Można tam też znaleźć wile antycznych monet, płytek oraz innych antycznych przedmiotów.

Wioska Berzoras zachowała tradycyjny krajobraz i jest interesujący ze względu na swoje cenne budynki i sakralną architektonikę. Kościół i kapliczka zbudowane w  Berzoras w roku 1746 są najstarszymi budynkami sakralnymi na Litwie. Wyjątkowo interesujący jest fakt iż mury kościoła zbudowano bez pomocy piły.  Drewno zostało pocięte jedynie przez topór. Wewnątrz kościoła znajdują się cztery ołtarze.

Stary cmentarz parafialny w Plateliai znajduje się na podwórzu kościelnym. Pochowano tam wiele słynnych osób: artysta ludowy S. Riauba, historyk i muzeolog J. Mickevicius i inni. Jest to jeden z najstarszych obrazów w Litwie.

W latach 1759-1760 w Berzoras wybudowano 14 drewnianych kapliczek będących częścią Drogi Krzyżowe – stacjami drogi Kalwarii. Na początku roku 1970 zostały zniszczone, ale teraz są odbudowywane.

Pod koniec XVII wieku dzięki wsparciu i opiece mieszkańców parafii Plateliai zbudowaną kaplicę Św. Jana z Nepomuk. Ta kaplica zachowała się do dziś. Kościół w Berzoras oraz kaplica są zabytkami architektonicznymi.

Historia Przemysłu w Powiecie Plunge

Jak ludzie, przemysł się rodzi, przeżywa wzloty i upadki a czasem nawet umiera. Jego przetwarzanie i jakość zależy od środowiska, warunków i stylu życia, różnych wydarzeń i innych czynników. Historia przemysłu w powiecie Plunge liczy sobie około stu lat. W chwili obecnej przemysł w Plunge ma przed sobą świetlaną przyszłość. Tysiące mieszkańców Plunge wiąże swoją przyszłość z przedsiębiorstwami działającymi w powiecie.

Przez setki lat Plunge słynęło jako centrum rzemieślnictwa i handlu. Sławę tą zawdzięcza krzyżującym się szlakom handlowym, biegnącym od Żmudzi do Prus, Klaiped i Liepai.. Dawniej w Plunge odbywały się dwa razy w tygodniu targi, na których sprzedawano do 1000 koni, wiele bydła oraz domowej roboty materiały z wełny i płótna.

W drugiej połowie XIX wieku zatrudnienie znalazło około 100 rzemieślników, w tym zegarmistrzów, kowali, druciarzy, szewców i kapeluszników. Plunge słynęło głównie z twórców drewniaków. Rzeźbione drewniaki było słynne w Żmudzi. W 1868 roku w Plunge znajdowało się 206 domów, w tym 6 z nich było kamiennych, funkcjonowały wytwórnia cegieł, wytwórnia alkoholu, winnica, 3 bary oraz 2 rynki.

W 1913 J. Kuciński założył fabrykę produkującą ubrania płócienne, która później stała się częścią  przedsiębiorstwa o nazwie „J. Kucinskis–Pabedinskai”. Utworzono także elektrownię (Power Plant), 2 młyny, tartak, 2 wytwórnie cegieł, firmę produkującą płytki i garnki, rzeźnię, małą firmę produkującą napoje bezalkoholowe [tłum. Dosł. z lit.], małą spółdzielczą kasę pożyczkową i firmę „Lietukis”.

Podczas Drugiej Wojny Światowej miasta Plunge i Rievetavas nie ucierpiały na skutek pożarów i zachowały swój pierwotny stan. Jednakże drobny handel i rzemieślnictwo, którymi zajmowali się Żydzi znacznie ucierpiały.

W 1932 roku utworzono trasę kolejową łączącą Siauliai i Klaipedę, co było ważnym wydarzeniem dla przyszłości Plunge.

Fabryka „Linu audiniai” (Ubrania Płócienne), która została utworzona wkrótce po zakończeniu wojny, przędła 45 tysięcy metrów płótna a w latach 1959–1966 została zreformowana i rozbudowana. Tartak i fabryki cegieł zaczęły funkcjonować z sukcesem. Jednakże zniknęły sklepy prywatne oraz warsztaty a ilość rzemieślników była ograniczona. Firmy przemysłowe stały się firmami państwowymi. Współpracujące firmy otwierały swoje sklepy, a przemysł i sprawy lokalne były koordynowane i tworzone przez  zakłady przemysłowe które później, podczas okresów różnych zmian zostały zmienione w przedsiębiorstwa produkujące produkty ludowe oraz zakłady świadczące usługi mieszkańcom.

Litewskie Przedsiębiorstwo Produkcji Sztucznej Skóry miało szczególny wpływ na ekonomię powiatu. Dzięki tej  firmie w mieście zamieszkało wielu młodych i doświadczonych specjalistów. W 1987 roku firma ta zdążyła wyprodukować 19,5 mln. m2 sztucznej skóry i zarobić 16 mln. rubli.

 

Małe i Średnie przedsiębiorstwa

Powiat Plunge mieści się w Północno Zachodniej części Okręgu Telszańskiego do którego należy większa część obszaru etnograficznego Żmudzi. Powiat Plunge (1 105 m2) graniczy z powiatami : Skuodas (911 m2) i Mazeikiai (1 220.2 km2) na północy, na wschodzie graniczy z powiatami Telsiasi (1 439 km2) na południu graniczy z powiatem Rietavas i Mazeikiai (1220.2 km2) a na zachodzie graniczy z powiatami Klaipeda (1 336 km2) i Kretinga (989 km2).

Centrum Administracyjne powiatu Plunge znajduje się w mieście Plunge, które jest położone 60 km od Klaipedy, 190 km od Kannas i 285 km od Vilnius. Plunge jest obszarem słabo zaludnionym – 55% obszaru nie zamieszkuje nawet 50 osób. Powiat Plunge zajmuje ogółem 1105 km2 i zajmuje 25,4% obszaru Okręgu Telszańskiego oraz 1,7% terytorium Republiki Litewskiej. Znajduje się w niej 11 gmin, w tym 10 miejskich.

Powiat Plunge zajmuje 169 tyś. ha., 65 tyś ha zajmują lasy. Po utworzeniu powiatu Rietavas w 2000 terytorium powiatu zmniejszyło się do 111 tyś. ha.

Największym atutem powiatu jest natura obfitująca w krajobrazy i jeziora. 15 km na północ od Plunge znajduje się Żmudzki Park Narodowy, który zajmuje 9 158 ha na północ to lasy. W tym parku znajduje się największy atut rekreacyjny powiatu, który zachęca turystów do odwiedzin – Jezioro Plateliai oraz 25 mniejszych jezior. W parku znajduje się wiele wyjątkowych pomników zarówno natury jak i historycznych. Znakomite warunki naturalne pozwalają na rozwój różnych form turystyki.

Głównymi gałęziami przemysłu w Powiecie Plunge są: przetwórstwo drewna/meblowy, budownictwo domów drewnianych, przemysł metalowy, produkcja żywności, agrokultura, leśnictwo, rybołówstwo, wytwarzanie materiałów z płótna, sprzedaż hurtowa i detaliczna, budownictwo i naprawy, usługi transportowe i magazynowania, salony fryzjerskie i kosmetyczne, turystyka wiejska (Tłum. Dosł.), usługi kateringowe (bary, kafejki) itp.

Większość przedsiębiorstw funkcjonuje w powiecie Plunge i innych miastach znajdujących się w okolicach miasta Plunge. Najwięcej małych i średnich przedsiębiorstw znajduje się w powiecie miejskim Kuliai a najmniej w Kalwaria Żmudzka (Samogitian Calvary powiat miejski – Zemaiciu Kalwaria)

 

MISJA POWIATU PLUNGE ODNOŚNIE MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW

Zachęcanie do rozwoju/wspieranie oraz opracowywanie planów dla  małych i średnich przedsiębiorstw w celu maksymalnego wykorzystania dostępnych zasobów, najnowszych technologii i umiejętności w celu zapewnienia dobrobytu mieszkańców powiatu.

 

Centrum Informacji i Turystyki w Plunge

(Instytucja Publiczna) Centrum Informacji i Turystyki w Plunge została utworzona 28 października 2003 przez:

 • ministerstwo ekonomii Republiki Litewskiej
 • powiat Plunge

Jest to organizacja non-profit, osoba prawna której celem jest udzielanie usług informatycznych, konsultanckich oraz edukacyjnych małym i średnim przedsiębiorstwom jak również selekcja, zbieranie oraz udzielanie informacji turystom oraz udzielanie usług turystycznych, w tym zwiedzanie powiatu/miasta Plunge.

Centrum wykonuje następujące czynności:

 • zbiera i rozpowszechnia informacje o stanie ekonomicznym/biznesowym Litwy i UE, promocja postępowych idei/pomysłów wśród społeczeństwa;
 • udostępnianie info ekonomicznych, usług konsultacyjnych i edukacyjnych, organizacja kursów i seminariów re-kwalifikacyjnych;
 • wyszukiwanie sposobów na zachęcenie Litewskich i zagranicznych organizacji, przedsiębiorstw, osób fizycznych funduszy i programów do inwestycji i pomocy technicznej  dla aktywności centrum (wsparcie finansowe i techniczne);
 • zachęcenie do tworzenia nowych innowacji technologicznych i naukowych w biznesie;
 • pomaga kontaktować się z potencjalnymi partnerami biznesowymi, konsultuje i przygotowuje rozwój przemysłowy oraz projekty inwestycyjne;
 • współpracuje z innymi sieciami usługodawców przemysłowych, instytucjom zapewniającym wsparcie przedsiębiorstwom, oraz centra informacji turystycznych w Litwie i zagranicy;
 • reprezentacja powiatu, promocja obiektów do zwiedzenia w powiecie Plunge, Litwie i zagranicą;
 • uczestniczy w tworzeniu turystycznych i biznesowych systemów informacyjnych;
 • analizuje i planuje rynek turystyczny;
 • przygotowuje trasy i plany turystyczne;

Projekty wykonane przez Centrum

Podczas targów europejskich odbywających się 25 Maja 2008 roku odbywających się w centrum konferencyjnym „Litexpo”ogłoszono i nagrodzono Przywódców Regionów. Przywódcami Regionów określono 10 sprawnie przeprowadzonych projektów finansowanych przez UE, po jednym w każdym powiecie, które według obywateli zapewniły najwięcej korzyści i spotkały się z największym poparciem społecznym podczas wyborów internetowych. Zgodnie z informacjami podanymi w dokumencie Litwa i Strategia Spójności Finansów sporządzonym na przełomie lat 2004-2006, z 3500 sfinansowanych projektów jedynie 78  sprawnie wdrożonych projektów było branych pod uwagę podczas wyborów Przywódców Regionów. Projekty mogące zostać Przywódcami Regionów zostały wybrane przez instytucje wsparcia UE oraz przez ich administracje powiatów. Wszyscy mieszkańcy Litwy którzy zauważyli że dzięki pomocy z UE  poprawiły się standardy życia  mogli głosować na projekt który, ich zdaniem, zasługiwał na tytuł Przywódcy Regionu.

Przywódcą powiatu Telszańskiego stał się program który został wdrożony przez Centrum Informacji i Turystyki w Plunge zachęcanie do konkurencji pomiędzy  małymi i średnimi przedsiębiorstwami przedstawiony w powiecie Plunge. Projekt ten został przygotowany zgodnie z priorytetem 3 BPD „Rozwój Sektora Produkcyjnego”, Środek 3, „Rozwój Środowiska Biznesowego”.

Informacja
04.09.2019

Zgodnie z art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2081 ze zm.) informuję o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla Aneksu do Uproszczonego planu urządzania lasu dla lasu nie stanowiącego własności Skarbu Państwa położonego w obrębie Borówno, gmina Kowalewo Pomorskie.

Obwieszczenie
20.08.2019

Działając zgodnie z art. 400 ust. 7 i art. 401 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. - Prawo wodne (t.j.Dz.U.z 2018 r. poz. 2268 z późn.zm.) Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Gdańsku informuje o wszczęciu na wniosek postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na: 1. Wykonanie urządzenia wodnego - obiektu służącego do ujmowania wód podziemnych - studni głębinowej nr 1 na działce o nr ewid. 39/1, obręb Wilczewko 0016, gm. Radomin ...

Reklama

Mapa drogowa powiatu
System Informacji Przestrzennej
Portal mapowy Webewid
Przekaż 1 % podatku dla opp z powiatu golubsko-dobrzyńskiego
Polska Niepodległa
Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
Monitor Polski
Nieodpłatna Pomoc Prawna
http://zpp.pl

Galeria zdjęć

 • Pojedynczy Punkt Kontaktowy
 • Radio PIK Bydgoszcz
 • Hufiec ZHP Golub-Dobrzyń
 • Portal Aktywna Wieś
 • Golubsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna
 • Oferty PUP
 • Stowarzyszenie Przyjaciół SOSW w Wielgiem
Starostwo Powiatowe w Golubiu Dobrzyniu
ul. Plac Tysiąclecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
tel: +48 (56) 683 53 80,81 fax: +48 (56) 683 53 83
starosta.cgd@powiatypolskie.pl | www.golub-dobrzyn.com.pl
Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30
Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu. Wszelkie prawa zastrzeżone
Idź w górę